Apraksts
Ziedputekšņi
Ziedputekšņi sportistu uzturā tiek lietoti jau izsenis. Tas ir ļoti vērtīgs un bioloģiski aktīvs produkts. Bišu ziedputekšņi satur daudz minerālvielas, mikroelementus un vairāk nekā 5000 enzīmu. Tie ir bagāti ar E un B grupas vitamīniem – fiziskās izturības, enerģijas un muskuļu izturības palielināšanai, muskuļu bojājumu samazināšanai pēc fiziskās slodzes un veselīgas nervu sistēmas nodrošināšanai. Bišu ziedputekšņi satur visas aminoskābes, tai skaitā leicīnu un lizīnu, kas stimulē olbaltumvielu veidošanos un veicina muskuļu augšanu. Tāpat to satāvā ir rutīns, kas nepieciešams kapilāru stirināšanai. Bišu ziedputekšņi satur arī magniju, kas palīdz uzturēt muskuļu un nervu funkcijas, uzturēt vienmērīgu sirds ritmu. Tie satur arī kāliju, dzelzi, kalciju, cinku un varu un citus vērtīgus elementus. Zināms, ka Muhameds Ali, bijušais smagsvaru čempions boksā, visā karjeras laikā ir izmantojis ziedputekšņus organisma stiprināšanai. Tāpat ziedputekšņi tiek papildus doti daudzu valstu izlašu sportistiem.
Alus raugs
Alus raugs ir ļoti bagāts un noderīgs vitamīnu un minerālvielu avots. Tas satur lielāko daļu B kompleksa vitamīnu (B1 / tiamīnu, B2 / riboflavīnu, B3 / niacīnu, B5 / pantotēnskābi, B6 / piridoksīnu, B7 / biotīnu un B9 / folijskābi). B kompleksa vitamīni ir nepieciešami nervu un muskuļu sistēmu pilnvērtīgai darbībai. Alus raugs satur arī minerālvielas hromu un selēnu Alus raugs veicina organisma vielmaiņu, palīdzot organismam pilnvērtīgi pārstrādāt un izmantot ogļhidrātus, taukus un olbaltumvielas. Alus rauga satāvā ir aminoskābes lizīns, metionīns, treonīns, leicīns, izoleicīns, valīns, histidīns, arginīns, serīns, alanīns, fenilalanīns, tirozīns, glicīns, prolīns, aspargīnskābe, glutamīnskābe. Pirms mākslīgo fitnesa uztura bagātinātāju izveides, atlēti bieži papildināja savu uzturu ar alus raugu, lai nodrošinātu papildus olbaltumvielas, kas veicina muskuļaudu veidošanos un muskuļu masas pieaugumu.
Magnijs
Magnijs ir nepieciešams, lai organisms pilnvērtīgi darbotos. Viena no magnija galvenajām lomām ir palīdzēt nodrošināt organisma bioķīmiskās reakcijās. Tas ir iesaistīts vairāk nekā 600 organisma bioķīmiskajās reakcijās, kas nodrošina enerģijas veidošanos, olbaltumvielu veidošanos no aminoskābēm, muskuļu kontrakcijas un relaksācijas, nervu sistēmas regulāciju, normālu sirds ritmu.
Magnijs palīdz regulēt cukura līmeni asinīs un muskuļos un atbrīvoties no laktāta, kas uzkrājas fiziskās slodzes laikā un izraisa nogurumu. Magnijs veicina normālu muskuļu darbību, palīdz samazināt nogurumu un nespēku, veicina normālu nervu sistēmas darbību, palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu Pētījumi rāda, ka magnija lietošana var uzlabot sniegumu un spēka un ātruma īpašību uzlabošanos dažādos sporta veidos. Tāpat pētījumi pierādījuši arī nervu sistēmas stabilizēšanos un stresa hormonu samazināšanos sportistiem.
C vitamīns
C vitamīns organismā tiek izmantots ātri, tāpēc mums jārūpējas par tā regulāru uzņemšanu, jo cilvēka organisms ir viens no retajiem dzīvajiem organismiem, kas pats nespēj ne sintezēt, ne uzkrāt C vitamīnu. Viszināmākā C vitamīna īpašība ir tā spēja spēcināt imunitāti, kas ir īpaši nozīmīgi sportistiem, paaugstinātas slodzes apstākļos. C vitamīns ir antioksidants, kas aizsargā muskuļu šūnas no brīvo radikāļu bojājumiem, tādējādi veicinot to atjaunošanos un augšanu. C vitamīns (askorbīnskābe) ir iesaistīts arī aminoskābju metabolismā. C vitamīns veicina kolagēna veidošanos. Kolagēns ir atbildīgs par ādas, cīpslu, kaulu, matu, nagu, zobu, locītavu un saistaudu veselību. C vitamīns palīdz absorbēt dzelzi. Dzelzs ir nepieciešams, lai palīdzētu skābeklim saistīties ar hemoglobīnu asinīs, tādējādi nodrošinot skābekļa izmantošanu un transportu asinsritē. Bez pilnvērtīgas skābekļa izmantošanas nav iespējama normāla muskuļu darbība.
Atsauksmes
Pašlaik atsauksmju nav.